Svjetski dan jabuka u PŠ Starigrad
Autor: Maja Kezele, 24. 10. 2022.

Kraljica voća bila je glavna tematika prošlog tjedna u Područnoj školi Starigrad. Ovu izuzetno kvalitetnu i zdravu voćku učenici su imali prilike upoznavati tijekom cijelog tjedna raznim aktivnostima.

Učenici 2.razreda aktivnosti su proveli kroz grupni i individualni rad.

U grupnom radu saznali su brojne zanimljivosti o jabukama, a samostalnim radom proveli su pokus tamnjenja odnosno sprečavanja oksidacije jabuke. Zanimljivo otkriće trika kojim nepojedenu jabuku mogu zaštititi limunovim sokom i tako spriječiti formiranje smeđeg sloja iskoristit će u svakodnevnom životu. Na satu likovne kulture učenici su se upoznali sa slikarskom tehnikom mozaik te se iskušali u svojim prvim mozaičkim koracima. Upoznali smo novi, zanimljivi alat za stvaranje oblaka riječi,Wordart te smo od svega naučenog o jabuci riječima stvarali zelenu jabuku.

Obilježavanje Svjetskog dana jabuke nije moglo proći bez degustacije ove kraljice voća. Završna aktivnost obuhvatila je detaljno promatranje, mirisanje i kušanje jabuke sa svrhom stvaranja prvih opisa, opisa jabuke.

Učenici 1.razreda Svjetski dan jabuke obilježili su svojim kulinarskim sposobnostima. Odlučili su spremiti kompot od jabuke. Nakon uvodnog razgovora i uputa o namirnicama i receptu , krenuli su na posao te počeli pripreme za kompot. Kompot je mirisao u učionici tijekom cijelog dana, nakon čega su ga spremili na hlađenje. Sljedeći dan je bio sastavni dio obroka u školskoj kuhinji.