Novi vizualni identitet škole
Autor: Sanja Pakasin, 24. 10. 2022.

S veseljem i izrazitim ponosom predstavljamo novi vizualni identitet naše škole. Bočni zid dvorane oslikan je u sklopu Street art festivala koji se po deseti put održao u Koprivnici u organizaciji Udruge za promicanje kulture i umjetnosti maMUZE.

Izradu murala s posebnim su zanimanjem pratili učenici i zaposlenici, nestrpljivo iščekujući njegov konačan izgled. Kvalitetan i estetski promišljen ostvaraj rezultat je uspješne suradnje ravnatelja škole, umjetnika (Hans&Bare), g. Zorana Švende (Švenda građenje d.o.o.), učiteljice likovne kulture i Udruge maMUZE. Boris Bare i Zvonimir Haramija Hans autori su dinamičnog murala koji definira novi vizualni identitet naše škole. Osim što uvelike doprinosi estetskom uređenju okoliša, mural ima odgojno-obrazovnu komponentu. Boravak učenika u estetski promišljenom okruženju doprinosi oformljenju njihovih vlastitih estetskih vrijednosti.

Zahvale svima koji su na bilo koji način doprinijeli ostvarenju murala.

Riječi autora:

„Naš zajednički rad, mural, pod nazivom U svijetu mašte prikazuje dječaka uronjenog u svijet knjiga, priča tj. u svijet mašte. Dječak s pilotskim naočalama na glavi sjedi na hrpi knjiga dok jednu drži u rukama i čita. Oko njega širi se njegov svijet mašte koji je izašao iz svih tih pročitanih knjiga. U tom svijetu nalaze se detektivke, leteći tanjuri, dvorci, vitezovi, gusari, roboti itd...

Poruka murala je da knjige, priče i čitanje obogaćuju naše živote i čine ih zanimljivijima te se nadamo da će i naš mural potaknuti djecu da više čitaju.

Zahvaljujemo se udruzi Mamuze te ravnatelju i djelatnicima OŠ „Braća Radić“ iz Koprivnice koji su nam omogućili nastanak ovog murala.“

Bare & Hans

O autorima:

Zvonimir Haramija Hans (rođen 1978. u Čakovcu) diplomirao je 2007. na Nastavničkom odsjeku Alu u Zagrebu u grafičkoj klasi prof. Šiška. Samostalno izlaže od 2004. godine. Do danas je imao je 18 samostalnih i desetak skupnih izložbi te je sudjelovao na desetak  street art festivala. Kao animator radio je na različitim projektima Croatia i Zagreb filma i animiranim video spotovima različitih glazbenika. Autor je kratkog animiranog filma, ‘Monster Master’. Bavi se slikarstvom, ilustracijom i izradom animiranih video spotova te slikanjem murala. Član je udruge likovnih umjetnika Atelieri Koprivnica. Trenutno živi i radi kao prof. likovne kulture u OŠ Andrije Palmovića u Rasinji i u OŠ Molve.

Boris Bare samostalni je ulični umjetnik i aktivist iz Zagreba. Prve je korake u svijetu ulične umjetnosti napravio još početkom devedesetih, a svoje je umjetničko izražavanje, osim kroz street art, nastavio i u smjeru umjetničkog aktivizma. Svoje djelovanje Bare je započeo kroz udrugu Preuredi moju pumpu koju je osnovao 2010. s idejom da očuva stare gradske pumpe za vodu, a samim time i da promiče kulturnu baštinu. Oslikano je preko 60 pumpi za vodu što je tada postalo jednom od zanimljivijih i originalnijih umjetničkih uličnih intervencija u Zagrebu, a rezultiralo je nizom sudjelovanja na umjetničkim manifestacijama i festivalima. Jednu ideju revitalizacije zamijenio je drugom te je zajedno s timom ljudi, 2016. godine u centru Zagreba započeo umjetnički projekt Art park kojim će u idućih pet godina promijeniti naličje grada. U sklopu Art parka revitalizirano je nekoliko gradskih parkova te oživljeno na stotine metara zidova muralima hrvatskih i inozemnih umjetnika. Paralelno sa spomenutim projektima, Bare je oslikao i brojne samostalne murale u gradovima diljem Hrvatske, susjedne Bosne i Hercegovine te Srbije, ali i svijeta poput kolumbijskih Bogote i Medellína u Kolumbiji ili pak njemačkog Berlina. Nastavlja se svakodnevno inspirirati svime što ga okružuje pri čemu ulični zidovi ostaju njegovo najdraže platno.