Ukupno: 672095

Učiteljica OŠ „Braća Radić“ Koprivnica predavačica na CARNetovoj korisničkoj konferenciji
Autor: Ines Vađunec, 6. 11. 2022.

Od 26. do 28. listopada 2022. u Šibeniku je održana CARNetova konferencija za korisnike CUC 2022. na temu „Otvaranje u zatvorenom svijetu – postdigitalna znanost i obrazovanje“. Ova međunarodna znanstveno-stručna konferencija temeljila se na dijeljenju znanja, iskustva i dobrih praksi vezano uz tehnologiju, obrazovanje i javne politike, a sudionici su bili brojni vrhunski znanstvenici, stručnjaci iz područja tehnologije i STEM-a, nastavnici i učitelji.

Prvi je put na CUC-u sudjelovala i učiteljica hrvatskoga jezika Ines Vađunec koja je održala interaktivno izlaganje na temu „Kaleidoskop sjećanja – zaboravljene stranice života nestajuće zajednice“ (Interaktivna životna karta stoljetne prisutnosti židovske zajednice u gradu Koprivnici) u suradnji s učiteljicom povijesti iz Osnovne škole „Đuro Ester“ Mirnom Kovačić. Tema izlaganja je bila prikaz primjera dobre prakse – načina povezivanja povijesti i hrvatskoga jezika uporabom IKT alata. Okupljenima je predstavljen učenički rad vezan uz židovsku baštinu Koprivnice.

Ciljevi projekta bili su podizanje svijesti o suvremenim oblicima rasizma, antisemitizma, opasnosti od radikalnih i ekstremističkih pokreta te obogaćivanje znanja o lokalnom naslijeđu i kulturno-povijesnoj baštini grada Koprivnice. U radu su korišteni digitalni alati Google Maps, Google Street View, Thinglink i Movavi editor. Učenici su proveli istraživanje o židovskoj baštini te odabrali lokalitete i ličnosti iz povijesti židovske zajednice koje su obilježile kulturni, politički i znanstveni život Koprivnice u prošlosti. Napisan je scenarij za svaku lokaciju i ličnost te su snimljeni kratki filmovi. Izrađena je interaktivna karta u alatu Thinglink u koju su stavljene odabrane lokacije te umetnuti filmovi, tekst i fotografije. Istaknuta je važnost proučavanja baštine te načini korištenja alata, a okupljeni su imali priliku i sami vidjeti kako se Thinglink koristi.

Sva tri dana bila su ispunjena izuzetno kvalitetnim radionicama i izlaganjima koji su lako  primjenjivi u praksi i mogu biti odlična podloga za niz raznovrsnih školskih projekata. Među brojnim predavanjima posebno se istaklo ono Borisa Jokića na temu „Ulovljeni između Tik-Toka i školskog igrališta – perspektive djece i mladih o korištenju digitalnih tehnologija“.

Sama je konferencija bila vrhunski organizirana, a slobodno se vrijeme moglo iskoristiti za vođenu turu Šibenikom, sudjelovanje u kvizovima (u kojima smo pobijedili dvije večeri za redom) te uživanje na morskoj obali okupanoj suncem.

Ines Vađunec