Učenici 6.c i 6.e razreda posjetili Gimnaziju „Fran Galović“ Koprivnica
Autor: Ines Vađunec, 15. 11. 2022.

U ponedjeljak, 14. studenoga 2022., učenici 6.c i 6.e razreda naše škole su u pratnji svoje učiteljice hrvatskoga jezika Ines Vađunec posjetili Gimnaziju „Fran Galović“ Koprivnica gdje su nas srdačno dočekale profesorice Mišela Lokotar i Kristina Bukvić te gimnazijalci koji su polaznici dodatne nastave iz kemije.

Povod ovom posjetu bio je naš školski projekt pod nazivom „Barbara Celjska – Crna kraljica“. Ideja za projekt došla je zbog lektirnog djela „Tajna ogrlice sa sedam rubina“ koprivničke spisateljice Ivone Šajatović u kojem se spominje legenda o Crnoj kraljici, a i učenici će ove školske godine na satima povijesti učiti o protudvorskom pokretu unutar kojeg se spominje i povijesna ličnost Barbare Celjske, u narodu poznatije kao Crne kraljice. U uvodnom dijelu projekta učenici su saznali niz zanimljivosti o životu Barbare Celjske te su izrađivali digitalne plakate na temu filmskog plakata za film o Crnoj kraljici. Čitali su spomenuto lektirno djelo i analizirali ga. U pripremi je i povijesni igrokaz „Igre prijestolja“ u kojem će učenici utjeloviti povijesne ličnosti i prikazati najzanimljivije događaje iz razdoblja protudvorskog pokreta, a premijera će biti krajem prosinca.

Jedna od planiranih aktivnosti bila je i posjet našoj gimnaziji jer smo saznali da se Barbara Celjska bavila brojnim pokusima u svom laboratoriju u Samoboru, među ostalim i alkemijom, tj. pretvaranjem običnih metala u zlato. Upravo zbog toga posjetili smo gimnaziju i sudjelovali na radionici kemijskih pokusa koje su pripremili gimnazijalci pod mentorstvom svojih profesorica. Pokuse smo izvodili u vanjskoj učionici gimnazije, a učenici su ostali zatečeni i zadivljeni viđenim. Pokusi znakovitih imena poput crna mamba,  odbjegli duh, bojanje plamena, pobješnjeli medvjedić nisu nikoga ostavili ravnodušnim. Opće oduševljenje izazvao je pokus tijekom kojeg je učenica Pia držala plamen na dlanu ruke. Samih se pokusa ne bi postidjela ni sama Crna kraljica. Nakon radionice imali smo kratki obilazak gimnazije uz stručno vodstvo profesorice Lokotar. Puni pozitivnih dojmova ostvarili smo još jednu aktivnost iz našega projekta, naučili puno toga novoga, zainteresirali se za predmet koji će učenici dobiti sljedeće školske godine i odlično se zabavili.

U planu su još izrada i prodaja suvenira vezanih uz Crnu kraljicu, premijera igrokaza, književni susret s Ivonom Šajatović te posjet Zagrebu uz vođenu turu Crne kraljice i posjet njenoj prijestolnici, Medvedgradu.

Ines Vađunec