Ukupno: 672097

Učenici 8. razreda na satima Hrvatskoga jezika obilježili Dan sjećanja na Vukovar
Autor: Ines Vađunec, 17. 11. 2022.

18.11. svake godine obilježava se Dan sjećanja na Vukovar. Taj je važni datum bila prilika da se učenici osmih razreda sa svojim nastavnicama materinjega jezika prisjete pada toga herojskog grada i svih tragično stradalih.

Na satima Hrvatskoga jezika učenici 8.a i 8.c razreda odradili su niz aktivnosti vezanih uz sam Vukovar. Poticaj za stvaranje bilo je lektirno djelo „Priče iz Vukovara“ poznatoga ratnog izvjestitelja Siniše Glavaševića. Učenici su odgledali nekoliko kraćih dokumentarnih filmova o Vukovaru te su naglas čitali odabrane priče iz samoga djela i komentirali ih.

Izradili su nekoliko praktičnih radova: digitalne plakate o vukovarskim znamenitostima, prezentacije o Vukovaru i bici za Vukovar, Fakebook profil Siniše Glavaševića, videonajavu za „Priče iz Vukovara“, digitalne knjige, slikovnice, turistički vodič kroz Vukovar te prijedloge za čitanje djela s antiratnom tematikom.

Svi su učenici osmih razreda izrađivali suvenire, oslikavali uporabne predmete i staklenke s motivima vezanima uz Vukovar. Izradili su i golubice koje simboliziraju mir i na koje su napisali riječ mir na svjetskim jezicima. Okušali su se i u blackout poeziji te su tom tehnikom ukrasili odabrane ulomke „Priča iz Vukovara“. Crteži na njihovoj poeziji bili su vezani uz vukovarske znamenitosti. U hodniku škole pripremljen je izložbeni prostor ukrašen učeničkim radovima te su zapaljene svjećice u ručno oslikanim staklenkama.

Na ovaj su način učenici istakli svoju kreativnost te proširili svoje spoznaje o tom teškom dijelu hrvatske prošlosti, ali i istakli važnost tolerancije i prava na sretno djetinjstvo.

Radove pogledajte na sljedećoj poveznici:

Ines Vađunec