Ukupno: 672095

Učenici 8.a i 8.c razreda uključili se u Projekt Šafran
Autor: Ines Vađunec, 17. 11. 2022.

Učenici 8.a i 8.c razreda naše škole su se na poticaj svoje nastavnice hrvatskoga jezika Ines Vađunec uključili u međunarodni Projekt Šafran.

Projekt Šafran uključuje cjelogodišnje aktivnosti koje započinju registracijom škola za sudjelovanje u projektu u svibnju, nastavljaju se sadnjom i praćenjem rasta lukovica od jeseni do proljeća te provođenjem raznih dodatnih aktivnosti s tematikom holokausta i završavaju evaluacijom projekta.

Lukovice šafrana sade se u spomen na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale tijekom holokausta. Za ovaj projekt odabrani su šafrani jer njihovi žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.

Sami šafrani dobivaju se od utemeljitelja projekta  Holocaust Education Trust Ireland posredstvom JUSP Jasenovac. U projekt se mogu prijaviti razredni odjel i nastavnik koji s njima obrađuje temu holokausta na nastavnim satima, a dobije se onoliko lukovica koliko je učenika. Budući da su se učenici 8.a i 8.c razreda još prošle godine na satima Hrvatskoga jezika počeli baviti temom holokausta, a ove godine nastavljaju, uključivanje u ovaj projekt bila je jedna od željenih aktivnosti kojoj je cilj podizanje svijesti o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Školama se osim lukovica šafrana šalju i dodatni nastavni materijali s primjerima i prijedlozima uključivanja Projekta Šafran i poučavanja o holokaustu općenito u nastavu pojedinih predmeta.

Krajem listopada i u našu su školu došle lukovice šafrana koje smo odlučili posaditi u dvorištu naše škole. Zahvaljujući gospođi Nataši Njegovec i djelatnicima Komunalca s južne strane škole postavljena je donacija Komunalca, drvena posuda u obliku Davidove zvijezde, u koju su učenici u četvrtak, 17. studenoga 2022., posadili svoje lukovice. Učenici će tijekom sljedećih mjeseci pratiti i fotografirati rast svojih šafrana te se nadamo da će svi procvasti i podsjetiti nas na stradale u holokaustu. Početkom siječnja planiran je niz aktivnosti vezanih uz obilježavanje Dana sjećanja na holokaust kako bi se još jednom istakla važna poruka o borbi protiv rata, svih oblika nasilja, diskriminacije i netolerancije.

Ines Vađunec