Terenska nastava 7. i 8. razreda u München
Autor: Danijela Fičko, 2. 12. 2022.

U četvrtak, 24.11.2022. godine 46 učenika sedmih i osmih razreda OŠ „Braća Radić“  putovalo je u München na dvodnevnu  terensku nastavu u pratnji učiteljice njemačkog jezika Danijele Fičko, učiteljice engleskog jezika Ane Jelić, učiteljice matematike Mirjane Sušilović te učiteljice glazbene kulture Kristina Bunić Lovrek.

Iz Koprivnice smo krenuli 24.11.2022. u 00:30 sati. Po dolasku u München razgledali smo grad iz autobusa, a zatim i pješice: Königplatz - muzejska četvrt sa starom i novom pinakotekom - Hofgarten - Prinzregentenstrasse - Ludwigstrasse sa sveučilištem - Maximilianeum – Viktualienmarkt - Marienplatz - gradska vijećnica - Residenz - katedrala Frauenkirche - Karlsplatz. Nakon razgleda grada i slobodnog vremena za ručak otišli smo  do tehničkog muzeja Deutsches Museum (Masterpiecesof Science and Technology) smještenog na otoku na rijeci Isar u kojemu je izloženo oko 28.000 eksponata iz 50 različitih područja prirodnih znanosti i tehnologije. Učenici su prema ranije pripremljenim zadacima u muzeju bili podijeljeni u grupe te samostalno istraživali i rješavali zadatke, tražili određene izložbene primjerke i na svakoj  etaži po jedan zanimljiv eksponat. Nakon istraživanja muzeja smjestili smo se u hotelu Tulip Inn München Messe te večerali u restoranu La Romantika. Navečer smo se družili i odmarali od zanimljivog i uzbudljivog prvog dana.

U subotu, 25.11.2022. posjetili smo dvorac Nymphenburg, razgledavali dvorac i muzej u sklopu dvorca  te uživali u lijepom interijeru dvorca i raskošnim kočijama. Posjetili smo i Olympiapark, gdje su učenici bili podijeljeni  u  grupe prema interesima. Šetali smo Olympiaparkom, razgledavali Olympiastadion, uspinjali se na Olympiaturm, na visinu od 190 metara te posjetili BMW- Welt i BMW muzej.  Nakon razgledavanja sadržaja  Olympiaparka ručali smo u poznatoj pivnici Hofbräuhaus koja je bila i zadnja točka naše dvodnevne avanture. Puni dojmova krenuli smo iz Münchena i vratili se u Koprivnicu umorni, ali sretni u kasnim noćnim satima.

Učenici su ovom terenskom nastavom koristili usvojene jezične funkcije te se upoznali  i susreli direktno s  kulturom i civilizacijom zemlje njemačkog govornog područja, upoznali su kulturne  i povijesne znamenitosti i prirodno-geografske posebnosti odredišta, susreli se s različitom kulturom i običajima, razvijali vještine intekrulturalne komunikacije. Direktnim kontaktom učenici su spoznali  važnost učenja stranih jezika te multikulturalnost Europske unije.