Veliko srce koprivničkog djeteta – „Naj dječje djelo“ dodijeljeno je učenicima 4.c naše škole!
Autor: Adrijana Hatadi, 16. 12. 2022.

Dana 13. 12. 2022. dodijeljena su priznanja i nagrade učenicima sudionicima projekta „Veliko srce koprivničkog djeteta“ – natječaja „Naj dječje djelo“.

Na natječaj su pristigle četiri prijave iz koprivničkih osnovnih škola, a najboljim projektom proglašen je projekt 4. c razreda Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica.

Učenici 4. c razreda OŠ “Braća Radić“ Koprivnica nizom aktivnosti u svojoj školi i lokalnoj zajednici zalagali su se za dječja prava, ljudske vrijednosti, promicali uzajamno poštovanje, toleranciju, razumijevanje i pomaganje drugima.

Četiri godine provodili su projekt pod nazivom Zrake ljubavi. U projekt su bili uključeni s Centrom za pružanje usluga u zajednici Svitanje. Zajedno su provodili radionice, igre, priredbe povodom blagdana i Dječjeg tjedna. Uspostavili su socijalne kontakte i učili jedni od drugih. Među učenicima 4. c su i dva dječaka romske nacionalnosti kojima su pomagali u učenju, pisanju domaćih zadaća, govorenju hrvatskog jezika. Ali, pomoć je bila obostrana. Učenici su od Aleksandra i Biserka naučili romske riječi, obilježavali su Dan romskog jezika i pjevali na hrvatskom i romskom jeziku u sklopu projekta Share Music.

U 4. razredu u razred je došao i učenik Nasir iz Tanzanije. Nije znao govoriti hrvatski, ali su ga učenici prihvatili, pomagali u učenju jezika, ohrabrivali ga i motivirali.

Učenici su sudjelovali i u humanitarnim akcijama (Škole za Afriku, pomoć izbjeglima iz Ukrajine, pomoć djeci iz potresom pogođenih podučja).

Zaključili su da činiti dobra djela nije teško, dobrim djelima usrećujemo druge i sebe, sva dobra djela pridonose boljem svijetu i dobra djela treba stalno činiti i poticati i druge da ih čine.

Poručuju: Svojim malim, dobrim djelima trudili smo se da svijet bude humaniji i bolji. U tome smo i uspjeli. Prihvaćali smo različitosti, drugu vjeru, jezik i boju kože. Jako dobro znamo što su dječja prava jer smo se za njih borili.

Njihova učiteljica Vesna Mlinarić sretna je i ponosna na svoj 4. c razred. Svojim radom i plemenitim djelima dokazali su da su posebna djeca, uvijek svakome spremna pomoći. Njihov međusobni odnos u razredu je bio poseban. Kad god je nekome trebala pomoć, uvijek su pomagali. Razvijali su prijateljstvo i toleranciju. Jedni drugima bili su velika pomoć i podrška.