preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica

Login
Školsko zvono

"Vretence"

Filmska skupina

Lijina gajbica

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Jelovnik

Intervju s roditeljima
Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 9. 2015.

Ukupno: 719235
Ovaj mjesec: 5466
Ovaj tjedan: 1074
Danas: 19
Office 365 za škole

Priručnik za Office 365 za škole

Događajnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kliofest u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica
Autor: Ines Vađunec, 21. 5. 2023.

Kliofest – festival povijesti ove godine obilježava 10. godišnjicu svog postojanja. Glavni je cilj festivala popularizacija povijesti pa se samoj manifestaciji priključuje i sve više škola.


Naša je škola prošle godine prvi put sudjelovala na Kliofestu radionicom "Sjene prošlosti – neispričane priče iz Drugog svjetskog rata" koju su provele nastavnice Mirna Kovačić iz OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica i Ines Vađunec iz OŠ „Braća Radić“ Koprivnica za učenike tih dviju škola. Ove smo se godine na poticaj nastavnice Ines Vađunec još ozbiljnije uključili u obilježavanje samoga festivala te je u tjednu od 15. do 19. svibnja 2023. proveden rekordan broj aktivnosti.

Prva u nizu aktivnosti bila je premijera povijesnog igrokaza „Igre prijestolja“ koji su pripremili polaznici Dramske skupine pod vodstvom nastavnice Ines Vađunec. U predstavi je prikazan dio, po nekima mračnog srednjovjekovlja te viđenje jednog dijela hrvatske povijesti  o kojem se govorilo u 6. razredu. Sam je igrokaz zamišljen kao jedno lijepo zajedničko putovanje u renesansno 14. stoljeće, u razdoblje koje je u našoj povijesti poznato kao protudvorski pokret. U ovoj se predstavi publika susrela s najpoznatijim ličnostima protudvorskog pokreta – bosanskim vladarima Stjepanom II. Kotromanićem, njegovom kćeri Elizabetom i unukom Marijom, hrvatskim velikašem Stjepanom Lackovićem, Ludovikom Anžuvincem te Žigmundom Luksemburškim i Barbarom Celjskom, poznatom Crnom kraljicom. Predstava je trajala 45 minuta, a bila je spoj povijesnih događaja i moderne hrvatske glazbe.  Brojna je publika svako malo nagrađivala glumce bučnim pljeskom.

Nastavnici Anica Vučeta i Antonio Stipan pripremili su za učenike 6. razreda predavanje o viteštvu i prezentaciju srednjovjekovnog oružja.  Budući da nastavnik Stipan redovito sudjeluje na svim događanjima vezanima uz organizaciju koprivničkog Renesansnog festivala te je stalni gost na brojnim srednjovjekovnim događanjima, zainteresiranim je i oduševljenim učenicima pokazao srednjevjekovna odijela i oružje. Uz svaki je izložak ispričao zanimljivu priču o njemu, tko ga je koristio i u kojem povijesnom razdoblju te je demonstrirao na koji se način upotrebljavaju. Učenici su imali brojna pitanja pa po jedan školski sat za svaki 6. razred nije bio dovoljan za odgovore na sve njih.

Nastavnica Lidija Petras se sa svojim petašima ove godine bavila poviješću staroga vijeka pa su izrađivali makete i praktične radove brojnih znamenitosti toga razdoblja koje su skupili na izložbi pod nazivom „7 svjetskih čuda i ostala dostignuća starog svijeta“. Pred kraj nastavne godine bavili su se i poviješću starog Rima pa je nastala izložba „Rimska kuharica“ gdje su učenici izložili svoje recepte za brojne rimske delicije koje su se mogle i degustirati te su izradili prigodne prezentacije.

Zadnji dan Kliofesta bio je posvećen suradnji učenika OŠ „Đuro Ester“ i osmaša naše škole koji su sudjelovali na radionici pod nazivom „Preživjeti Holokaust“ koju su za njih pripremile nastavnice Mirna Kovačić i Ines Vađunec. Prvo smo zajedno posjetili Muzej grada Koprivnice gdje nam je muzejska pedagoginja Maša Zamljačanec pokazala Židovsku zbirku i upoznala nas s dijelom židovske lokalne baštine. Učenici su pomno razgledali zbirku nakon čega smo se uputili u Knjižnicu i čitaonicu „Fran Galović“ Koprivnica gdje je održana radionica. U uvodnom smo se dijelu bavili pojmom identiteta i onime što ga čini. Glavni dio radionice bio je posvećen proučavanju životne priče Lili Gomboš koja svoje korijene vuče iz Koprivnice, a učenici su mogli pogledati njeno svjedočanstvo pod nazivom „Uvijek smo išli zajedno“ gdje je opisala svoje iskustvo života u logorima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Okupljeni su aktivno sudjelovali u radu u skupinama te su prezentirali rezultate svog rada. Učenici su opet pokazali veliku zrelost i razumijevanje teme Holokausta.

Poveznicahttps://sway.office.com/Fo5CmfjJpCzvq2sf?ref=Link

Ovaj niz aktivnosti pridonio je povećanom zanimanju učenika za povijest i pokazao im malo drugačije pristupe poučavanja sadržaja povijesti. Svatko je mogao naći nešto za sebe te pokazati svoju kreativnost u različitim područjima stvaralaštva. Učenici su pod vodstvom svojih nastavnika pokazali veliku maštovitost i originalnost u izričaju te potvrdili da učenje može biti i zabavno. Radujemo se sljedećem Kliofestu za koji ćemo pripremiti nove bogate i zanimljive sadržaje za naše učenike.                                                  

                                                                                           Ines Vađunec





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju