Kazalište "Žar ptica" gostovalo u Domoljubu za petaše
Autor: Emilija Petričević Galinec, 25. 11. 2013.

Mnoge su obitelji upravo takve. Gotovo svaki obiteljski dom ima dnevni boravak pun mrvica. Mrvice su naša svakodnevica i sasvim uobičajena stvar. Problemi koji muče Janka nisu ni malo neobični. Ono što je neobično je način na koji je Janko naumio sve te probleme riješiti.

Učenici petih razreda gradskih škola posjetili su u srijedu, 20. studenog, kazalište "Domoljub".

Gledali su predstavu zvanu Mrvice iz dnevnog boravka izvedenu prema istoimenom romanu Sanje Pilić i u izvedbi glumaca iz zagrebačkog kazališta "Žar ptica“. U središtu radnje je desetogodišnji Janko i njegova otkačena obitelj koju muče financijski problemi. Janko je umjetnički nadaren, surađuje s Modrom lastom i zaljubljen je u Moranu, prijateljicu iz razreda. Najbolji prijatelj Bumbar ga ne razumije, a razrednica ga tjera da uči napamet pjesme što mu nikako ne polazi za rukom. Odlučio je napraviti robota koji govori i kreće se. Robotka mu pomaže riješiti probleme. Na kraju školske godine Janko uspješno recitira Shakespeareove sonete i uspijeva osvojiti Moranu.

Učenici su se pronašli u svakodnevnim školskim i obiteljskim problemima koje je iznijela predstava, a najviše im se svidjela izvedba Robotke. Komentirajući predstavu na satu hrvatskog jezika, učenici su se složili s tvrdnjom iz najave koja kaže da su mnoge obitelji takve kao ova iz predstave. Kao što je gotovo svačiji dnevni boravak posut mrvicama, tako i osnovnoškolce muče problemi koji nisu nerješivi.

Karlo Ostojčić, 5.d