preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica

Login
Školsko zvono

"Vretence"

Filmska skupina

Lijina gajbica

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Jelovnik

Intervju s roditeljima
Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 9. 2015.

Ukupno: 719235
Ovaj mjesec: 5466
Ovaj tjedan: 1074
Danas: 19
Office 365 za škole

Priručnik za Office 365 za škole

Događajnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Filmom do senzibilizacije
Autor: Ines Vađunec, 14. 1. 2024.

Projekt „Filmom do senzibilizacije“ za cilj ima promicanje, razvitak i unaprjeđenje umjetnosti, stvaralaštva, jednakih mogućnosti za sve sudionike u stvaralaštvu i proizvodnji umjetnosti i izvedbenih djelatnosti, prava djece i inkluzije.


Sam projekt pokrenula je zagrebačka udruga Alternator koja već niz godina ostvaruje uspješnu suradnju s brojnim osnovnim školama u Republici Hrvatskoj. Jedno od područja njihova bavljenja je i dječje filmsko stvaralaštvo pa svake godine na preporuku Hrvatskog filmskog saveza odabiru po četiri škole s kojima će surađivati u projektnim aktivnostima.

Među te četiri odabrane škole, uz osnovne škole iz Fužina, Ivankova i Iloka,  ove se nastavne godine našla i Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica zahvaljujući velikim uspjesima naše Filmske skupine i njihovih mentora Sanje Pakasin i Slađana Mustača. Sam se projekt sastoji od nekoliko faza, a jedna od prvih je bila edukacija troje učitelja naše škole, a to su bili Sanja Pakasin, Slađan Mustač i Ines Vađunec.

Sama edukacija provodila se u Zagrebu od 11. do 13. siječnja 2024., a svaki od triju dana bio je vezan uz jednu temu. Prvi dan je bio posvećen edukaciji o toleranciji koju su provele Jelena Perak i Iwa Dugač. Sudionici su imali priliku sudjelovati u zanimljivim radionicama kojima je cilj bio približiti pojmove identiteta, ljudskih prava, smanjenja predrasuda te boljeg razumijevanja brojnih oblika netolerancije i diskriminacije. Drugi dan je bio vezan uz edukaciju o boljem razumijevanju potreba slijepih i slabovidnih osoba koju je vodila Andrea Fajdetić i  koja je zainteresiranim učiteljima razjasnila neke od predrasuda o slijepim i slabovidnim osobama, pokazala adekvatne priručnike te kako pisati brajicom, a i kako se slijepe osobe služe štapom. U drugom dijelu dana radionicu su vodili Antonio Pavlović i Jana Šijak koji su okupljenima pokazali kako audiodeskripcijom prilagođavati filmove za slijepe i slabovidne. Treći dan je bio posvećen gluhim i nagluhim osobama, a radionicu su vodile Iwa Dugač i Jana Šivak koje su govorile o prilagodbi filma osobama s takvim tipom senzornih teškoća.

U zadnjem su dijelu najavljeni sljedeći koraci u projektu. Educirani će učitelji tijekom veljače i ožujka provesti po tri radionice s učenicima dvaju petih i dvaju šestih razreda te s učenicima polaznicima Filmske skupine. Nakon toga je planiran dolazak edukatora iz Alternatora koji će odraditi radionice s Filmskom skupinom te će naši filmaši prilagoditi jedan svoj film za gluhe i nagluhe osobe te jedan za slijepe i slabovidne osobe.

Edukacije su bile iznimno korisne i zanimljive te će se sve stečene spoznaje moći uklopiti u brojne nastavne sate.

                                                                                                          Ines Vađunec





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju