Ovaj tjedan: 1901

Govorimo različito, putujemo zajedno
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 26. 2. 2024.

Prilika za učenje čak tri strana jezika koju imaju učenici naše škole bila je ideja za pokretanje jezičnog projekta za učenike 5. razreda pod nazivom "Govorimo različito, putujemo zajedno". Projekt su osmislile učiteljice stranih jezika Danijela Fičko, Natalija Flamaceta Magdić i Ana Kuhar koje u našoj školi predaju njemački, engleski i francuski jezik.

Važnost učenja jezika te promicanje jezične i kulturne raznolikosti zemalja gdje se govori engleski, njemački i francuski jezik nametnuli su se kao temelj ovog projekta tijekom kojeg učenici uočavaju sličnosti i razlike nekih europskih jezika, razvijaju kreativnost, istražuju koristeći IKT alate, povezuju zadane jezične sadržaje kroz različite aktivnosti i igre te ih se potiče na cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.

Ove je godine cilj da učenici istražuju i upoznaju neke zemlje gdje se govori ciljani jezik, a sljedeće godine plan je učenike upoznati s ostalim zemljama gdje se govori ciljani jezik i sa zemljama gdje se govore druga dva jezika.

Projekt je započeo na satima sva tri strana jezika još u rujnu povodom Europskog dana jezika kad su učenici istraživali nazive zemalja, pripadajućih nacionalnosti te naziva jezika kroz razne aktivnosti i igre stavljajući poseban naglasak na zemlje engleskog, francuskog i njemačkog govornog područja.

Slijedilo je istraživanje kulturoloških, povijesnih i geografskih obilježja zemalja engleskog, francuskog i njemačkog govornog područja kroz razne aktivnosti.

Krajem svibnja učenici će sudjelovati u zajedničkom kvizu kako bi pokazali svoje poznavanje zemalja njemačkog, francuskog i engleskog govornog područja, čime će dio projekta planiran za ovu školsku godinu završiti. Nastavak projekta kroz nove aktivnosti slijedi nagodinu.

Ovim projektom učenici stječu međukulturne kompetencije koje su sastavni dijelovi kurikuluma sva tri jezika, a nužnost su u multikulturalnoj Europi.

„S jezicima ste bilo gdje kod kuće.“                                                                                                                Edward De Waal

Aktivnosti i fotografije pogledajte ovdje.

Učiteljce stranih jezika

Danijela Fičko,