Matematičari u Karlovcu!
Autor: Mara Grašić, 22. 4. 2024.

Posjet Karlovcu je organizirala Udruga mladih koprivničkih matematičara za učenike viših razreda koji su polaznici Centra izvrsnosti, a većina učenika su učenici naše škole. Prijevoz je financirao Grad Koprivnica.

Učenici su po dolasku u Karlovac najprije posjetili Aquatiku - akvarij slatkovodnih riba  s autohtonim ribljim vrstama iz hrvatskih rijeka i jezera. U velikom akvariju prikazane su ribe iz porodice jesetri: kečiga, ruska jesetra, bijela jesetra, atlantska jesetra, sibirska jesetra. Jesetre su jedna od najstarijih ribljih vrsta i potječu još iz doba dinosaura.

Potom su posjetili Nikola Tesla Experience Centar u Karlovcu kao jedinstven centar u Hrvatskoj posvećen geniju elektriciteta Nikoli Tesli - tik do Gimnazije Karlovac, škole u kojoj je mladi Tesla maturirao 1873. godine.

Učenici su učili o Teslinom doprinosu u razvoju elektriciteta i tehnologije. Jedan od najpoznatijih eksponata je Teslina zavojnica, koja je ujedno i jedan od najupečatljivijih simbola Teslinog rada koju su mogli i isprobati, a najviše su ih se dojmile interaktivne igre gdje su testirali svoje znanje o Tesli i njegovom radu kroz pitanja i zagonetke.

Dan proveden u Karlovcu, obilježen posjetom Muzeju Nikole Tesle i Akvatika centru, bio je ispunjen nezaboravnim dojmovima. Učenici su se vratili kući s osmijehom na licu, bogatiji za nova znanja i iskustva koja će ih pratiti dugo vremena.