Trećaši na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije
Autor: Kristina Brozović, 27. 4. 2024.

Učenici 3.b i 3.c razreda su 26. travnja 2024. godine posjetili Dan otvorenih vrata Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu.

Željni novih znanja, uputili smo se na radionice kako bismo naučili nešto više o tlu te o  biljkama i životinjama koje žive u našim šumama. Čak smo se bavili i praktičnim radom. Radionice u vodiili profesori i asistenti te na primjeren i zanimljiv način predstavili djeci što se uči i radi na fakultetu.

Učenici su izrađivali herbarij i zapisali naziv biljke koju su odabrali.

Nakon toga smo otišli u kemijski laboratorij gdje je djeci demonstriran pokus analize tla.

Posjetili smo kabinet u kojem smo slušali o životinjama naših šuma, njihovoj zaštiti  i vidjeli mnogo prepariranih životinja, jelenjih rogova, lubanja, čeljusti itd. Naučili smo da vrsta zubi određuje prehranu životinje, da jelen odbacuje rogove te da mu izrastu novi.

U jednom kabinetu nam je profesorica objasnila kako šumari iz zraka mogu uočiti bolesna stabla posebnim načinom snimanja. Učenici su promatrali snimke posebnim naočalama pomoću kojih se to može bolje vidjeti.

Naučili smo kako boravkom u prirodi možemo dobiti zarazne bolesti od krpelja i glodavaca. Profesor je objasnio da se možemo zaštititi zaštitnim sprejevima, a ako jedemo u prirodi moramo dezinficirati ruke. Saznali smo razliku između ženskog i muškog krpelja.

U jednom kabinetu smo vidjeli godove stabala starijih i preko 250 godina, učenici su ih pokušali prebrojati, koristili su čak i povećalo, no bilo je teško.

Vrlo interesantan dio je bila radionica Dron Phantom na kojoj su učenici imali priliku upravljati dronom.

Ekološki Risov kviz na kojem su sudjelovali donio im je nagrade za znanje pa su natjecatelji dobili kapu, penkalo ili privjesak s logom fakulteta.

Interesantan praktični dio je bio izrada drvenog stolčića spajanjem dijelova i korištenje ljepila za drvo, čekića, bušilice uz vodstvo profesora. Učenici su izradili dva, ali jedan za jednu srednju školu. Naš stolčić je u školi, a na njemu je logo fakulteta za uspomenu.

U hodniku je bilo još mnogo zanimljivosti tako da su učenici gledali fotografije drveća 3D naočalama, promatrali kukce kroz mikroskop, zanimali se za vrste drveta od kojih se izrađuje namještaj, razgledavali makete i stalno postavljali puno, puno pitanja.

Stigli smo se vani poigrati, a domaćini su nas počastili pizzom i sokom.

Uglavnom, kvalitetno proveden dan s puno edukacije na vrlo zanimljiv način.