« Listopad 2024 »

Projekt Čitanje ne poznaje/Branje ne pozna meja – susret u Koprivnici
Autor: Adrijana Hatadi, 7. 10. 2024.

Mnoge analize pokazuju kako su čitateljske navike među školskom djecom poražavajuće.  U osnovnoj školi, a pogotovo u nižim razredima, učitelji i školski knjižničari veliku pozornost posvećuju čitanju i slušanju pročitanog. Da bi učenicima približili ljepotu pisane riječi i poboljšali njihove čitalačke kompetencije provode razne projekte za promociju i poticanje čitanja. Jedan od takvih projekata je Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja: međunarodni projekt za poticanje čitanja dječje književnosti.

OŠ „Braća Radić“ Koprivnica u šk. god. 2023./2024. povezala se sa Osnovnom šolom Franca Rozmana Staneta iz Maribora (Slovenija) te surađivala na promociji hrvatske dječje književnosti i upoznavanju djela slovenske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i kulture, promociji školske knjižnice, razvoju čitalačkih sposobnosti i vještina i promociji europskog identiteta. Učenici 3. c razreda iz Maribora odabrali su djelo Zvonimira Baloga Ja magarac (Jaz osel), a učenici 2. c razreda iz Koprivnice djelo slovenske književnice Ele Peroci Maca Papučarica (Muca Copatarica).

Prvi susret partnerskih škola ostvaren je u Mariboru. Učenici naše škole predstavili su djelo koje su čitali – Maca Papučarica. Izveli su igrokaz, pripovijedanje priče (storytelling), otpjevali su pjesmu Maca Papučarica te su pokazali projektne aktivnosti (obiteljsko čitanje, aktivnosti na kreativnoj radionici s roditeljima). Učenici domaćini predstavili su djelo hrvatskog književnika Zvonimira Baloga Ja magarac (Jaz osel) te aktivnosti (igrokaz, pjevanje i ples, istraživački rad na temu Koprivnice).

Uzvratni susret partnerskih škola ostvario se u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica 13. 9. 2024. godine. Učenici OŠ Franca Rozmana Staneta iz Maribora posjetili su našu školu, u pratnji učiteljica Nataše Junker i Katje Gardak te ravnateljice Katje Pregl. Učenici naše škole dočekali su ih programom, gosti su obišli našu školu, odigrali graničar s državnim prvacima te posjetili Muzej prehrane i Knjižnicu i čitaonicu „Fran Galović“ Koprivnica.

Ovaj predivan projekt i prijateljstvo nastavit će se i u šk. god. 2024./2025.