UČENICI PŠ STARIGRAD UČE O POVIJESTI ČOVJEČANSTVA
Autor: Jelena Bistrović, 7. 5. 2014.

Ponekad ne možemo ni zamisliti kako je živio nekadašnji čovjek. Vrlo se često pitamo, tko su naši predci, kako smo postali i kako živjeli. Odgovori na ova, a i mnoga duga, pitanja nalaze se u najsofisticiranijem hrvatskom muzeju, Muzeju krapinskih neandertalaca koji su 6.5.2014. posjetili učenici 1., 2. i 3. razreda PŠ Starigrad.

Našu proljetnu ekskurziju započeli smo u 8 sati. Po dolasku u Krapinu posjetili smo Muzej krapinskih neandertalaca. Muzej pomoću interaktivnih instalacija i multimedijskih simulacija dočarava čudesan život krapinskog pračovjeka, evoluciju i početak svijeta koji nas je oduševio. Promatrajući ovaj pitomi zagorski kraj, smješten uz rijeku Krapinčicu, učenicima je postalo jasno zašto su se praljudi nastanili baš ovdje. Krapina je oduvijek bila i ostala ugodno mjesto za život.

Nakon mnogih spoznaja i iskustava prikupljenih u Muzeju došlo je vrijeme okrijepe. Uz ukusan ručak, u restoranu Presečki u Krapini, prikupili smo snagu za naš daljnji put koji nas je vodio do dvorca Trakošćan. Uživali smo šećući hodnicima dvorca i  razgledavajući muzejske zbirke slika, namještaja, oružja i drugih predmeta, koji su stalno izloženi u originalnim prostornim cjelinama, a koje prezentiraju velikaški život kroz povijest Trakošćana i obitelji Drašković. Slobodno vrijeme proveli smo u neposrednoj okolici dvorca koja je oblikovana kao pejzažni park, odnosno veliko šetalište koje obuhvaća staze, putove, mostiće te druge parkovne sadržaje. Vrijeme u ovako prekrasnoj prirodi brzo je prošlo pa smo put našim kućama nastavili oko 17h.

Puni dojmova i pomalo iscrpljeni vratili smo se roditeljskim zagrljajima oko 19h.