Ovaj tjedan: 1989

PREDSTAVLJANJE PROJEKTA
Autor: Vesna Auer Gregor, 26. 2. 2015.

U školi je 20.2.2015. stručnoj i široj javnosti predstavljen naš projekt „Podrška djeci s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama“ i publikacija nastala u sklopu  projekta „Ah matematika!“ - radni listovi za djecu s teškoćama u učenju matematike  koje su osmislile učiteljica  Vesna Petrušić i psihologinja Vesna Auer Gregor.

Predstavljene su aktivnosti za djecu koja tijekom školovanja trebaju dodatnu potporu da razviju svoje pune potencijale, a to su daroviti učenici i učenici s teškoćama. U  program podrške za darovite učenike uključeno 35 učenika. Oni sudjeluju u dodatnim socijalizacijskim, kreativnim i komunikacijskim radionicama te  aktivnostima u kojima se potiče i razvija  istraživačko i suradničko učenje.

Oko 120 učenika s različitim  teškoćama  uključeno je u dodatne aktivnosti ovisno o njihovim potrebama.  Aktivnosti  podrške osmišljene su za  4 skupine  učenika - one koji se školuju  po prilagođenom ili individualiziranom programu, učenike Rome, inojezične učenike (Kina, Filipini) te djecu koja su zbog različitih okolinskih uvjeta  imaju teškoća u prilagodbi u školi.

Za ove skupine djece održavaju se radionice na kojima dobivaju dodatnu potporu oko samoprihvaćanja i  socijalizacije te radionice za roditelje  na kojima im se pruža podrška oko zadovoljavanja razvojnih i obrazovnih potreba djece. Također se organiziraju edukacije za učitelje  radi osiguranja dodatne potpore  za rad s ovim učenicima.

Predstavljeni radni listovi  namijenjeni su  učenicima prvog razreda kao  dodatni materijali za rad. Učenicima s teškoćama u učenju matematike nužni su zadaci  u kojima su  zorno predstavljeni matematički pojmovi da bi ih lakše razumjeli i trebaju više zadataka za  uvježbavanje matematičnih vještina.

Učiteljima  u radu  nedostaju materijali s diferenciranim zadacima za  različite skupine učenika i cilj publikacije je taj nedostatak  ublažiti.

Ovi programi su razvijani u partnerstvu  s koprivničkom  Udrugom za pomoć djeci i mladeži Prijatelj i u pojedinim segmentima financijski podržavani od Grada, Županije i Ministarstva  znanosti, obrazovanja i sporta.