Ovaj tjedan: 1939

OKRUGLI STOL U KNJIŽNICI
Autor: Vesna Auer Gregor, 2. 4. 2015.

Učiteljica Ines Turk, uz Keti i Denisa Horvata, članove Romske plesne skupine naše škole koju vodi, sudjelovali su na Okruglom stolu koji se šestu godinu održava povodom Svjetskog dana Roma u  Knjižnici i čitaonici Fran Galović Koprivnica.

U izlaganju Ples u duši prikazali su  utjecaj  Roma na razvoj europske glazbe i umjetnosti tijekom povijesti. Saznali smo da su upravo Romi presudno utjecali na  razvoj poznatih plesova kao što su flamenko, čardaš i trbušni ples.

Pokazali su kako upoznavanje s plesom i kulturom Roma može na dobar način doprinijeti da se poveća vidljivost Roma i ukaže na njihov položaj. Univerzalni jezik plesa svi razumiju, a Keti i Denis govorili su o tome što ples znači njima. Uz trbušni ples i romsko kolo naši  su plesači  otvorili stručni skup i dobili veliki pljesak.

Cilj skupa je okupiti stručnjake koji rade s romskom djecom,  predstavnike romskih  udruga te predstavnike vlasti kako bi izmijenili iskustva i pokušali zajedno naći rješenja  kako poboljšati kvalitetu života romskoj djeci i romskoj zajednici.

Stručnom skupu prisustvovalo je šezdesetak sudionika, a događaj su svojom nazočnošću uveličali brojni visoki gosti koji su govorili o svojim nastojanjim da doprinesu rješavanju  problema Roma  -   zastupnik romske manjine u Hrvatskom saboru Veljko Kajtazi, zamjenik župana Ivan Pal, gradonačelnica Vesna Želježnjak, pomoćnik ravnatelja Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u Vladi RH Aleksa Đokić.

Za iniciranje i organiziranje ovih okruglih stolova,  kao  i ostale programe podrške romskoj zajednici, Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica dobila je dvije međunarodne nagrade, a  ove godine je nominirana za UN-ovu Nagradu WSIS - World Summit on Information Society Project Prize 2015.