Ovaj tjedan: 2034

Prevencija ovisnosti i zloupotrebe alkohola - predavanje za učenike osmog razreda
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 28. 4. 2015.

Gospođa Tatjana Židov, dipl. kriminalist, djelatnica PU Koprivničko – križevačke gostovala je u dva navrata u našoj školi kako bi učenike osmog razreda dodatno upozorila i pokušala još više posvijestiti opasnosti konzumacije alkohola i opojnih sredstava.

Ovo predavanje dio je projekta koji se već tri godine provodi u školama RH pod nazivom Zdrav za 5  - Prevencija ovisnosti i zloupotrebe alkohola, a realizira se suradnjom više ministarstava s ciljem smanjenja i sprječavanja zloupotrebe opojnih sredstava.

Znatiželja, pritisak vršnjaka, osobni problemi dio su razloga zašto adolescenti počinju s konzumacijom alkohola.

Ankete koje su prijašnjih godina provedene na razini naše županije pokazuju zabrinjavajući trend povećanja konzumiranja alkohola i opojnih sredstava kod sve mlađe populacije.

Gđa Židov zorno je učenicima  pokazala primjere nesreća i vandalizma prouzročenih djelovanjem alkohola.

Posebno je istaknula opasnosti opojnih sredstava koja su, na žalost, danas lako dostupna te upozorila učenike na njihovo negativno djelovanje kako na psihičko tako i na fizičko zdravlje.

Na satovima razrednika kao dio zdravstvenog odgoja učenici su već dosta razgovarali o ovoj temi te su odgledali su film „Razmisli – treba znati stati“ koji je preporučila Agencija za odgoj i obrazovanje.

Nadamo se da će ovo predavanje kao i ostala nastojanja razrednika i ostalih nastavnika utjecati na ponašanje učenika te tako smanjiti broj onih koji se upuštaju u konzumaciju po zdravlje štetnih sredstava.

Razrednici:

Mirjana Sušilović