Ovaj tjedan: 2043

Svijet napokon na našem dlanu!
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 11. 5. 2015.

Dragi naši, ne biste vjerovali, ali mi smo u jednom danu (8.svibnja 2015.) u pratnji naših učitelja prošetali svijetom.

Pitate se kako? Lijepo!

Posjetili smo Minimundus u Klagenfurtu u Austriji.

Dakle, za one koji to možda ne znaju, Minimundus je park minijaturnih građevina smješten pored jezera Wörthersee u Klagenfurtu. Tamo je postavljeno 170 minijaturnih građevina iz pedeset država svijeta. Izgradili su ga profesionalni graditelji modela i visoka tehnička učilišta od izvornih materijala. Najveći je model Bazilike Sv. Petra u Rimu, a najviši CN tornja iz Toronta.

U moru tih malenih ljepota osobito dojmljivi bili su Eiffelov toranj iz Pariza te Space Shuttle, koji svakog sata demonstrira start uz dim i vatru te se podiže tri metra iznad zemlje.

No krenimo iz početka. Sve je počelo još u rujnu kada su nam naši učitelji predstavili projekt „Svijet na dlanu“.

Tijekom školske godine smo na redovnoj nastavi, na satovima razrednika, satovima engleskog i hrvatskog jezika, matematike, kemije, biologije, fizike (jer nam razrednici predaju ove predmete) te pojedini učenici na nastavi francuskog i njemačkog jezika, na integriranim danima za Božić i Valentinovo proučavali svjetski poznate građevine.

Svaki razred je izrađivao njihove makete, Powerpoint prezentacije ili plakate o njima. Ako je građevina iz zemlje čiji jezik se uči u školi, prezentacije smo izradili na engleskom, njemačkom ili francuskom. Pričali smo o stereotipima zemalja engleskog, njemačkog i francuskog govornog područja, proučavali smo znanstvenike i umjetnike iz zemalja uključenih u projekt, malo se igrali kuhara i još mnogo toga da bismo na kraju sve okrunili terenskom nastavom u prekrasni Minimundus i Klagenfurt.

Osim posjeta Minimundusu, gdje je nastalo bezbroj fotografija, uživali smo i u vožnji brodom po jezeru Wörthersee, razgledu grada i na kraju trgovačkom centru CityArkaden gdje smo, pazite sad ovo, intervjuirali slučajne prolaznike služeći se znanjem njemačkog, engleskog i materinjeg jezika.

Ovo prekrasno iskustvo nam je, osim novih znanja, još više osvijestilo spoznaju da je znanje stranih jezika u današnjem svijetu neprocjenjivo jer ne kažu bez razloga: koliko jezika govoriš, toliko vrijediš.

OSMAŠI