Geografija

GEOGRAFIJA je  nastavni predmet u osnovnoj školi za učenike od petog do osmog  razreda.

Geografija- dodatna nastava

Eratostenov eksperiment- 21.ožujak 2017.godine

ODREĐIVANJE OPSEGA PLANETA ZEMLJE

mjerenjem dužine sjene na prvi proljetni dan

Natječaj za dječju kartu svijeta
Autor: Štefica Šambula Premec, 13. 4. 2019.

Učenici naše škole, Danea Rakita, Viktorija Vuković i Ivan Josipović ove su godine sudjelovali na natječaju Hrvatskog kartografskog društva za dječju kartu svijeta za 2019. na temu Volimo karte.

Nagradu Barbara Petchenik pokrenulo je Međunarodno kartografsko društvo (International Cartographic Association – ICA) 1993. godine kao uspomenu na Barbaru Petchenik, dopredsjednicu toga društva i kartografkinju koja je cijeli život radila s kartama i djecom. Ciljevi natjecanja su promoviranje dječjeg kreativnog prikazivanja svijeta u grafičkom obliku, poboljšanje njihove kartografske percepcije i percepcije okoline.

Zemlje članice ICA-e (Međunarodnog kartografskog društva, a među njima je i Hrvatska) prikupljaju dječje likovne radove na temu “Volimo karte” (We love maps) što su ih nacrtala djeca mlađa od 16 godina. Najbolji dječji radovi će biti izloženi na međunarodnoj kartografskoj konferenciji koja će se održati 15–20. srpnja 2019. u Tokiju.

Natjecanje u Hrvatskoj provodi Hrvatsko kartografsko društvo, a koordinatorica za Hrvatsku je bila doc. dr. sc. Ivka Kljajić.

Na natječaj je ukupno pristiglo 227 radova djece/učenika. Uz šest pobjedničkih radova, žiri je odlučio pohvaliti još 27 radova djece/učenika. Njima je Hrvatsko kartografsko društvo dodijelilo pohvalnice i prigodne poklone.

Rad Viktorije Vuković i Ivana Josipovića  je među 27 pohvaljenih radova. Dodjela je održana 13. travnja u okviru Festivala znanosti u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu. U Galeriji na 1. katu Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu bila je postavljena izložba „Volimo karte“ na kojoj su izloženi radovi djece/učenika čiji su radovi na natječaju pobijedili ili su pohvaljeni.

Ivan je u pratnji svoje mame prisustvovao svečanoj dodjeli pohvalnica i nagrada u Tehničkom muzeju.

Čestitke mladim i kreativnim kartografima iz naše škole! smiley