CITATI I POSLOVICE O KNJIGAMA
Autor: Ines Vađunec, 10. 3. 2017.

Melita Rundek

„Knjiga nije predmet. Ona je čarolija. Dobre knjige moraju putovati iz ruke u ruku. Na tom putu uvijek se nešto zanimljivo dogodi s ljudima i knjigama. Prepoznavanje, ljubav ili mržnja, razumijevanje, otkrivanje novoga i nepoznatoga, a katkad i staroga i poznatoga.“

Edmondo de Amicis

„Knjiga je živ glas, to je duh koji korača po zemaljskoj kori. Ona nastavlja biti živa misao neke osobe od koje nas dijele vrijeme i prostor.“

Ciceron

"Soba bez knjiga je slična čovjeku bez duše."

Ivo Andrić

"Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život."

Jorge Luis Borges

"Klasična nije knjiga (ponavljam) koja nužno ima ovakve ili onakve vrijednosti; to je knjiga koju naraštaji ljudi, potaknuti različitim razlozima, čitaju unaprijed sa žarom i sa tajanstvenom privrženošću." (O klasicima)

Luigi Settembrini

"Često ćeš ustanoviti da je knjiga bolji prijatelj nego čovjek."

Miguel de Cervantes

"Nema knjige, a da se u njoj nešto dobro ne nađe."

Oscar Wilde

"Nema moralnih i nemoralnih knjiga. Knjige su ili dobro, ili loše napisane. To je sve."

Peter Rosegger

"Dijete je knjiga iz koje čitamo i u koju bismo trebali pisati."

Sokrat

"Knjige su hladni, ali pouzdani prijatelji."

Tin Ujević

"Knjiga nije hrana, ali je poslastica."

Toma Akvinski

"Bojim se čovjeka koji je pročitao samo jednu knjigu."

Voltaire

"Imao sam u životu samo jednog pravog i iskrenog prijatelja: knjigu."

Victor Hugo

"Knjiga je u cijelosti put od zla k dobrome, od krivice k pravdi, od pogrešnoga k istinitome, od noći ka danu."

"Sve njegove knjige čine samo jednu knjigu, knjigu živu, sjajnu, duboku, gdje vidimo kako se kreće i komeša uznemirena, usplahirena, onakva kakva jeste, cijela naša suvremena civilizacija; knjiga čudesna, kojoj je pjesnik dao naziv komedije, a koju je mogao nazvati i historijom, koja obuhvaća sve oblike i sve stilove...; knjiga koja je promatranje i koja je maštanje; iz koje se prelijeva istinitost, prisnost, obazrivost, sitničarstvo, ono što je materijalno, a koja dopušta da se kroz sve naglo i široko pocijepane stvarnosti ugleda najmračniji i najtragičniji ideal... Ona se hvata u koštac sa modernim društvom. Svakome otima pošteno, jednima iluziju, drugima nadu, ovima uzvik bola, onima masku. Ona pretresa život, raščlanjuje strast; ona rije i ispituje dušu, srce, utrobu, mozak, bezdan koji svako ima u sebi... Takvo je djelo koje nam je on ostavio, djelo uzvišeno i snažno, čvrsto granitno postolje, monument! djelo sa čije visine blista njegovo ime." - (Iz govora nad Balzacovim grobom)

Latinske poslovice

"Čuvaj se čovjeka koji je pročitao samo jednu knjigu."

Rumunske poslovice

"Nije učen onaj ko čita knjige, nego onaj ko zna što čita."

"Knjiga je vrjednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita." - egipatski zapis